ES Cup Høvdingebold – Dansk Firmaidrætsforbunds landsdækkende høvdingeboldturnering for landets erhvervsfaglige uddannelser!

Succesen fortsætter, når ES Cup Høvdingebold for erhvervsfaglige uddannelser afvikles for 4. gang i 2017.

Til marts møder skolehold igen hinanden landet over i 7 forskellige stævnebyer for at dyste om at blive Danmarks bedste høvdingeboldspillende hold i 2017. De lokale stævner kulminerer til finalestævnet den 30. marts 2017, hvor vinderne kan løfte pokalen.

Høvdingebold er for alle. Hvis dine spidskompetencer ikke består i at undvige, når bolden kommer flyvende, kan du være holdets taktiker – eller måske holdets kastestærke høvding, der samler de vildtflyvene bolde op i høvdingefeltet.

Sidste år løftede de nordjyske stammefolk fra Aalborg Produktionsskole pokalen som det bedste høvdingehold. Vi håber, at der i 2017 kommer endnu flere hold på banen – og dermed flere indianerhyl og endnu mere kamp om pokalen!

Se Danmarks bedste erhvervsskolehold i Høvdingebold 2016 her! 

Varm op med os på Facebook!

Fakta om ES Cup Høvdingebold

  • Holdet stiller med minimum 6 spillere (inkl. høvding) – dog maksimalt 9 spillere
  • Holdet skal starte med minimum én pige på banen til alle kampene
  • Nr. 1 og 2 fra hvert stævne går videre til finalestævne den 30. marts 2016
  • Høvdingebold afholdes i 7 stævnebyer – du finder byer og datoer via forsiden
  • Alle stævner afvikles på hverdage mellem kl. 10.00 og 15.00
  • Pris pr. hold: kr. 550,-
  • Der er tilmeldingsfrist fredag den 3. februar 2017

Du finder reglerne for ES Cup Høvdingebold her

Stævnedatoer i marts 2017:

Den 1.:   Slagelse 
Den 3.:   Esbjerg
Den 7.:   Holstebro Aalborg
Den 8.:   Odense
Den 9.:   Horsens
Den 10.: København
Den 14.: Aalborg

Finalestævnet spilles den 30. marts 2017.

Finalen i 2016 blev spillet den 31. marts i Fredericia - se resultaterne fra sidste års finale her!

Alle erhvervsrettede uddannelser kan deltage: EUD, EUX, HTX, SOSU, HHX, HG, EGU og produktionsskoler.

Vælg by
Information
  • 03. marts 2017 kl. 10 - 15
  • Esbjerg Firmaidræt, Sportsvej 21 6705 Esbjerg Ø
Downloads
Tilmelding
Information
  • 07. marts 2017 kl. 10 - 15
  • Idrætscenter Vest, Mozartvej 5 7500 Holstebro
Downloads
Tilmelding
Information
  • 09. marts 2017 kl. 10 - 15
  • Vesthallen, Fussingvej 65 8700 Horsens
Downloads
Tilmelding
Information
  • 10. marts 2017 kl. 10 - 15
  • Valby Hallen, Julius Andersens Vej 3 2450 København SV
Downloads
Tilmelding
Information
  • 08. marts 2017 kl. 10 - 15
  • FKS-Hallen, Tranehøjen 5 5250 Odense SV
Downloads
Tilmelding
Information
  • 01. marts 2017 kl. 10 - 15
  • Selandia Erhvervsskole hal, Bredahlsgade 1 4200 Slagelse
Downloads
Tilmelding
Information
  • 14. marts 2017 kl. 10 - 15
  • Nørresundby Idrætscenter, Lerumbakken 11 9400 Nørresundby
Downloads
Tilmelding
Information
  • 30. marts 2017 kl. 10 - 15
  • Elbo hallen, Tingvejen 24, Taulov 7000 Fredericia
Downloads
Resultater
Tilmelding